<< Sty 2018 >>
Rocznica stanu wojennego w I LO w Brzegu
środa, 27 grudnia 2017 11:01
Rocznica stanu wojennego w I LO w Brzegu

W nocy 12/13 grudnia ekipa partyjna - wojskowa gen. Wojciecha Jaruzelskiego obwołała stan wojenny na terenie całego kraju. Jego głównym celem było zdławienie wielkiego ruchu „Solidarności” zapoczątkowanego przez strajki robotnicze na wybrzeżu i Górnym Śląsku oraz porozumienia między robotnikami i kierownictwem PZPR w Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu – Zdroju, których efektem było powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Taką przemianę w Polsce umożliwił wcześniejszy wybór Polaka – arcybiskupa krakowskiego Karola kardynała Wojtyły na papieża i jego wizyta w Polsce w czerwcu 1979 r., podczas której padły znamienne słowa: „Niech wstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi – tej ziemi”. „Solidarność” czerpiąc inspirację z nauki społecznej Kościoła stała się ruchem odnowy moralnej społeczeństwa dążącego do wyzwolenia się z niewoli komunistycznej i zarazem szansą na odrodzenie polityczne i odbudowę zrujnowanej gospodarki. Przeciw temu wystąpiła wąska elita komunistycznych aparatczyków z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele wspierana przez Związek Sowiecki i jego satelitów w Europie wschodniej. W nocy 13 grudnia Jaruzelski ze swymi współpracownikami założył tzw. Wojskową Radę Ocalenia Narodowego („wronę”), która z pogwałcenie obowiązującej wtedy Konstytucji PRL objęła władzę nad Polską. Tysiące działaczy NSZZ „Solidarność” oraz opozycji politycznej zostało internowanych. Podczas pacyfikacji strajków na Górnym Śląsku doszło do użycia broni, wskutek czego zginęło 9 górników z kopalni „Wujek”. Jednym z internowanych w tym czasie był Janusz Sanocki, który w 1980 r. kierował Miejskim Komitetem Zakładowym NSZZ „Solidarność” w Nysie, delegatem na I Zjazd „Solidarności” w Gdańsku. W czasie internowania do dnia 10.XII.1982 r. przebywał w aresztach w Opolu, Grodkowie, Kamiennej Górze, Głogowie, Nysie i Uhercach. Po zwolnieniu angażował się w podziemnym ruchu wydawniczym i samokształceniowym. Za działalność opozycyjną został w 1985 r. aresztowany i skazany na półtora roku więzienia w zawieszeniu. W 1989 r. brał udział w negocjacjach „okrągłego stołu” w zespole polityki mieszkaniowej. W latach dziewięćdziesiątych był zaangażowany w działalność w organizacjach liberalnych i prawicowych. W 1994 r. był inicjatorem i współzałożycielem Ligi Patriotycznej Dolnego Śląska skupiającej działaczy prawicowych z Wrocławia, Katowic, Nysy i Brzegu i propagatorem ustanowienia jednomandatowej ordynacji wyborczej (Ruch JOW). W 2015 r. został wybrany Posłem na Sejm RP z Ruchu Kukiz 15, obecnie jest posłem niezrzeszonym.

Z okazji rocznicy stanu wojennego Janusz Sanocki spotkał się z uczniami I LO w Brzegu na lekcji „żywej historii”, podczas której opowiadał o swej działalności związkowej i politycznej z lat osiemdziesiątych. Prezentował również pieśni śpiewane w obozach internowanych, które wykonywał akompaniując sobie grą na gitarze. Do śpiewu włączali się również uczniowie. Prelekcję Posła Janusza Sanockiego można obejrzeć pod tym linkiem. Organizatorem spotkania był nauczyciel historii Janusz Jakubów, który współtowarzyszył jego działalności politycznej.