<< Cze 2017 >>
Uczniowie „Starego” Ogólniaka badają Ryczyn
czwartek, 15 czerwca 2017 09:18

Uczniowie „Starego" Ogólniaka badają Ryczyn

Nauka poprzez bezpośredni kontakt z badanym zjawiskiem jest najlepszym, co może się stać, aby uczeń lepiej przyswoił wiedzę zdobytą w szkole przy pomocy nauczyciela i książek. 9 czerwca 2017 roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Brzegu uczestniczyli w badaniach archeologicznych, jakie prowadzi Pani dr Magdalena Przysiężna – Pizarska (Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego) w Ryczynie. Ten średniowieczny gród znajdujący się w podoławskich lasach jest wymieniany w bulli papieskiej już w 1093 roku.

Nasi uczniowie (nie tylko z fakultetu z historii) mieli możliwość poznania warsztatu archeologicznego – jego specyfiki i najważniejszych zagadnień, jakie się z nim wiążą. Praca ta, jak podkreślała Pani doktor – to przede wszystkim ogromna pasja, którą starała się „zarazić" także uczniów „Starego".

Odkrywanie dziejów naszej Ojczyzny było dla uczestników wyjazdu cennym doświadczeniem – nigdy wcześniej nie uczestniczyli w badaniach archeologicznych, a tu sami mieli możliwość szukania i katalogowania śladów przeszłości.

Sam wyjazd był jednym z elementów współdziałania między Instytutem Historii UO i I LO w Brzegu, które funkcjonuje od lat, m.in. poprzez udział w „Wielkiej Powtórce z Historii", Olimpiadzie Historycznej czy też warsztatach i badaniach archeologicznych. W przyszłym roku szkolnym współpraca ta nadal będzie kontynuowana i rozwijana. Pani dr Przysiężnej – Pizarskiej składamy ogromne podziękowania za bardzo ciekawe zajęcia w terenie.

Wojciech Wolak